Oleksiaki wszystkich krajów łączcie się !


#1 2008-01-17 14:24:24

sylwia_oleksiak

Moder

9917320
Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2008-01-15
Posty: 59
Punktów :   
WWW

historia

Proszę o wszelkie informacjie historyczne dotyczące naszego nazwiska

to co udało się mnie znaleść

Nazwisko Oleksiak,

" Nie ma żadnego związku z Rosja,. Ale związek nazwiska z Aleksandrem jest
jednoznaczny.

Wg prof. K. Rymuta jest to nazwisko od imienia Aleksy, to zas jest skrotem od złożonych imion Aleksandros, Aleksibios.
W Polsce notowane od XIII w. w wariantach Aleksy, Aleksa, Aleks, Holeksy, Oleksy, Oleksa, Leksy, Leksa, na Kresach Wschodnich Aleksiej.
Skoro w XIII w. odnotowano nazwisko Oleksa, to juz blisko do Oleksiak,
czyli syn Oleksy. ale...Profesor przy nazwisku Oleksiak podaje 1791 r.,
co wg mnie moze byc bledem w druku. "

Prosze sprawdzić rozmieszczenie nazwiska wg;
http://www.genpol.com/Mapa+main.html
mapa wskazuje, ze Oleksiak jest nazwiskiem z Mazowsza !!!

Pozdrawiam,

Rozmieszczenie w Polsce na początku lat 90.

http://www.genpol.com/modules/Mapa/create_map.php

http://www.genpol.com/modules/Mapa/images/skala_zielona.jpg
Razem w Polsce 3853 osób

Offline

 

#2 2008-01-18 19:28:52

endriu

Mięsożerca

Skąd: Sieradz
Zarejestrowany: 2008-01-18
Posty: 69
Punktów :   

Re: historia

Witam , bardzo ciekawe stwierdzenie , że geneza rodu wywodzi się z mazowsza .Postępująca migracja z różnych powodów przenosi nas w różne zakątki kraju a nawet świata .Uważam stwierdzenie że nazwisko wzięło swój początek gdzieś na kresach wschodnich za bardziej słuszne (choć sam tez urodziłem sie na mazowszu - obecnym/kiedyś ostrołęckie/).Od 1986 zamieszkuje w Sieradzu .
Pozdrawiam wszystkich .


popatrz na zegar , czas nie stoi w miejscu , trzeba znać swoje miejsce i sens istnienia.
                                                                                                                             

Offline

 

#3 2008-01-18 19:39:22

beti_olo.op.pl

Pampersiak

Zarejestrowany: 2008-01-18
Posty: 2
Punktów :   

Re: historia

ja też pochodzę z dawnego województwa ostrolęckiego, a konkretnie z okolic Tluszcza, może jesteśmy spokrewnieni, mój prapradziadek mial na imię Ignacy dokladnie nie wiem s kąd pochodzil ale jego synowie mieszkali w lysobykach

Offline

 

#4 2008-01-19 14:32:28

olex1958

Mlekopij

4237566
Call me!
Skąd: Szczytno
Zarejestrowany: 2008-01-19
Posty: 20
Punktów :   

Re: historia

witam, ja mieszkam w Szczytnie /warmińsko-mazurskie/ , ojciec mój pochodzi z Makowa Mazowieckiego ale po wojnie rodzina przeprowadziła się do Napiwody koło Nidzicy /warm.-mazurskie/ a część do Szczytna, dziadek miał na imię Piotr miał dwie żony , mój ojciec na imię miał Adam, myślę że też jet to jakaś mazowiecka odnoga Oleksiaków ale nieznam większości rodziny - powojenne losy...
Pozdrawiam wszystkich

Offline

 

#5 2008-01-29 22:55:31

endriu

Mięsożerca

Skąd: Sieradz
Zarejestrowany: 2008-01-18
Posty: 69
Punktów :   

Re: historia

witam ponownie - beti ,nie wykluczam wszystko jest możliwe , ucząc się w Wołominie było nas dwóch Andrzeji i co najdziwniejsze obaj synowie Wacława , do tej pory nie wiem czy byliśmy rodzina,pozdrawiam.


popatrz na zegar , czas nie stoi w miejscu , trzeba znać swoje miejsce i sens istnienia.
                                                                                                                             

Offline

 

#6 2011-12-13 22:00:12

devill1992

Pampersiak

10223040
Skąd: Trzcianka k/Mława
Zarejestrowany: 2008-01-26
Posty: 1
Punktów :   

Re: historia

ojeje ale to stary temat:) no ale czasem tzreba wykopać jakiś słoik z pieniendzmi z ogródka:) Jestem bratem założycielki tematu i poszukuje kilku informacji a mianowicie: Praktycznie rzecz biorąc to nazywam sie Oleksiak ale... mój pradziadek przed rewolucją październikową w 1918r nazywał się Jabłonowski i pochodził z rodu szlacheckiego Jabłonowskich z Jabłonowa ale były dwa rody noszące te nazwisko. Pierwszy herbu Prus III i drugi herbu Grzymała i tu moje pytanie czy ktoś sie przypadkiem nie dokopał do takich informacji w swojej rodzinie i czy nie wie z jakiego herbu sie wywodzi??

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plRewa kwatery akwarium dla początkujących Szkoła językowa